Aktuelnosti

Uspješno provedena INTERPOL-ova operativna akcija kodnog naziva „Pangea XVII“

7.7.2025

Nakon uspješno provedenih operativnih akcija pod kodnim nazivom „PANGEA“, na inicijativu i uz koordinaciju Glavnog tajništva INTERPOL-a Lyon, provedena je i operativna akcija pod kodnim nazivom „PANGEA XVII“ u razdoblju od 16.12.2024. do 16.05.2025. godine.

Operativna akcija „PANGEA XVII“ provedena je na inicijativu Glavnog tajništva INTERPOL-a Lyon i ista je implementirana u zemljama članicama INTERPOL-a u suradnji s policijskim agencijama, carinama i zdravstvenim vlastima, te je ukupno rezultirala zapljenom potencijalno opasnih lijekova u vrijednosti od više od 65 milijuna američkih dolara, uhićeno je 769 osumnjičenih i razbijene su 123 kriminalne grupe diljem svijeta.

Ove zapljene i uhićenja najveća su u 17-godišnjoj povijesti operacije.

Sredstva koja djeluju na živčani sustav, uključujući psihostimulanse, lijekove protiv anksioznosti i lijekove za Parkinsonovu bolest, prednjače na popisu najčešće zaplijenjenih proizvoda, a lijekovi za erektilnu disfunkciju drugi su po redu.

Ostale najčešće zaplijenjene vrste proizvoda uključuju anaboličke steroide, antidijabetike, proizvode protiv pušenja, dermatološke agense, dodatke prehrani, biljne proizvode i psihoterapijske agense.

Bosna i Hercegovina već dugi niz godina sudjeluje u međunarodnoj operativnoj akciji „PANGEA“, koju koordinira Glavno tajništvo INTERPOL-a Lyon.

Osim Direkcije za koordinaciju policijskih tijela Bosne i Hercegovine – Odjel NCB INTERPOL Sarajevo, koja je bila u svojstvu koordinatora i kontakt točke, u akciji su sudjelovali i Tužiteljstvo BiH, Državna agencija za istrage i zaštitu, Granična policija BiH, Uprava za neizravno oporezivanje BiH, Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH, Agencija za antidoping kontrolu BiH, Agencija za sigurnost hrane BiH, Federalna uprava za inspekcijske poslove, Inspektorat Republike Srpske, Inspektorat Vlade Brčko distrikta, Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Srpske, Federalno ministarstvo unutarnjih poslova BiH, Policija distrikta Brčko BiH, MUP Kantona 10 Livno, MUP Tuzlanskog kantona, MUP Srednjobosanskog kantona, MUP Bosanskopodrinjskog kantona, MUP Posavskog kantona – Orašje, MUP Zeničko-dobojskog kantona, MUP Uprava policije – Sarajevo, MUP Unsko-sanskog kantona, MUP Hercegovačko-neretvanskog kantona, MUP Zapadnohercegovačkog kantona.

Rezultati akcije na području Bosne i Hercegovine vidljivi su prvenstveno kroz aktivnosti poduzete u svrhu sprječavanja, otkrivanja i rasvjetljavanja kaznenih djela u vezi s farmaceutskim kriminalom, pojačane razmjene informacija između zemalja sudionica operativne akcije, pojačane provjere osoba, vozila i dokumenata, te je ukupno rezultirala zapljenom krijumčarenih lijekova i medicinskih sredstava, prijavom ilegalnih prodaja lijekova na internetu, pokretanjem novih istraga na području Bosne i Hercegovine, kao i izdavanjem prekršajnih naloga od strane Uprave za neizravno oporezivanje Bosne i Hercegovine.

Tijekom operativne akcije pronađena je i zaplijenjena veća količina neprijavljenih/nedopuštenih/pogrešno označenih lijekova i medicinskih proizvoda podrijetlom iz Kine, Srbije, Indije, Turske, Rusije, SAD-a i dr. (5.900 pakiranja), iz terapijskih skupina analgetika/antipiretika/opijata, citostatika, oftalmoloških pripravaka, antidijabetika, materijala za stomatologiju (implantati), kao i pripravaka za liječenje erektilne disfunkcije, i to: Blackwidow, Makagra, Vidalista, Cenforce, Kamagra, u ukupnoj novčanoj vrijednosti većoj od 150.000 KM.

Realizacijom operacije „PANGEA XVII“ ostvareni su određeni ciljevi, posebno u pogledu senzibiliziranja javnosti u vezi s problemom krijumčarenja lijekova i medicinskih sredstava, kao i prodaje ilegalnih lijekova i medicinskih sredstava putem interneta, te unaprjeđenja suradnje između nadležnih agencija koje se bave ovom problematikom.

Direkcija za koordinaciju policijskih tijela BiH zahvaljuje se svim institucijama u BiH čiji su pripadnici sudjelovali u pripremi i realizaciji ove operativne akcije, te ističe spremnost za daljnje kontinuirano poduzimanje mjera i radnji iz svoje nadležnosti u cilju suzbijanja kaznenih djela i prekršaja iz ovog područja kriminaliteta.